Co zobaczyć w Toskanii?

Co zobaczyć w Toskanii?

Według Włochów to właśnie Toskania jest esencją tego co najbardziej włoskie. Wyśmienite wino, wspaniała kuchnia, piękne krajobrazy i mnóstwo zabytków. Dodatkowo słońce, plaże i wiecznie uśmiechnięci ludzie. Jednym słowem – sielanka. I w tym filmowym obrazie jest mnóstwo prawdy. W Toskanii najlepiej po prostu powłóczyć się i odpocząć. Lepiej nie nastawiać się, że zobaczymy w niej wszystko. A co zobaczyć trzeba? Oto moje Top 10.

1. Florencja

Piękna i dumna, pełna najważniejszych światowych dzieł sztuki i turystów z całego globu. To tutaj tworzyli Leonardo DaVinci i Michał Anioł. To we Florencji słynny ród Medyceuszy stworzył najważniejszy na świecie ośrodek kulturalny. Galeria Uffizzi jest tego najlepszym przykładem. A komu nie po drodze ze sztuką niech przejdzie się uliczkami na Piazza del Duomo. Ogromna katedra zrobi wrażenie nawet na najbardziej opornych. Warto również zobaczyć Ponte Vecchio i panoramę miasta ze wzgórza Monte Michelangelo.

Florencja nocą

2. Chianti

Wzgórza, winnice, gaje oliwne… tak właśnie wygląda Toskania w filmach i na obrazkach. Chcecie coś takiego zobaczyć, musicie jechać do Chianti! Region, od którego nazwę wzięło najsłynniejsze włoskie wino to esencja Toskanii. Warto przejechać samochodem trasą SS222 od Florencji przez Greve in Chianti i Castellina in Chianti do Sieny. No i nie wolno nie spróbować wina!

Wino Chianti i Toskania

3. Siena

Mniejszy sąsiad Florencji zachwyca przede wszystkim z nietypowego placu w kształcie muszli. To właśnie tu, na Piazza del Campo odbywa się Palio, słynne sieneńskie wyścigi konne, budzące zarówno zachwyt, jak i kontrowersje. Plac jest świetnym miejscem, aby się na nim położyć i poczytać książkę. Ponadto w Sienie można podziwiać piękną katedrę z XII w. wraz z baptysterium i kampanilą.

SienaKatedra w Sienie

4. San Gimignano

Małe miasteczko na południowy zachód od Florencji nazywane jest miastem wież. Nie bez powodu. Już z daleka widać strzeliste wieże, które w średniowieczu były symbolem zamożności. Rody prześcigały się w ich wznoszeniu. Do dzisiaj zachowało się aż 14 i są jedną z największych atrakcji Toskanii. W miasteczku roi się od turystów, warto się więc wybrać wcześnie rano. Można dojechać autobusem z Florencji, a zmotoryzowani mogą zostawić auto na jednym z płatnych parkingów.

San Gimignano

5. Lucca

Mniejsza od Florencji czy Sieny, jednak niemniej urokliwa. Leżąca na zachód od obu miast Lucca przyciąga turystów spokojem, nieśpiesznym tempem życia, czyli tym, czego ludzie szukają w Italii. Uroku dodaje okrągły plac – Piazza Anfiteatro – zbudowany na ruinach rzymskiego cyrku. Warto też przejść się spacerkiem po murach miasta, usiąść w cieniu z butelką wina i rozkoszować się toskańską atmosferą.

Lucca

6. Piza – Campo dei Miracoli

Chyba żaden inny błąd nie zrobił takiej furory jak ten, który popełnił architekt kampanili w Pizie. Przez złe obliczenia wieża zaczęła się pochylać już w trakcie budowy. Chyba tylko Włosi mogli to olać i dokończyć budowę. Opłaciło się. Krzywa wieża w Pizie jest jednym z symboli kraju i ściąga turystów z całego świata. Ci, ciekawie wyglądają zwłaszcza gdy pozują do zdjęć, wyginając się na przeróżne sposoby. Poza wieżą na „Polu Cudów” (Campo dei Miracoli) wznosi się piękna katedra, baptysterium oraz cmentarz. Wszystkie budynki robią niemałe wrażenie. Chyba mało kto spodziewa się, że są jeszcze ładniejsze niż na fotografiach.

Campo dei Miracoli w Pizie

7. Volterra

Etruska Volterra położona jest na wzgórzu. Prowadzi do niej bardzo kręta droga, z której rozpozcierają się niesamowite widoki na toskańskie pustkowia. To senne miasteczko było niegdyś bardzo ważnym ośrodkiem państwa Etrusków. Tajemniczego ludu podbitego w efekcie przez Rzymian. Tutaj znajdują się świetnie zachowane etruskie ruiny, a także najważniejsze muzeum z etruskimi artefaktami. Niestety, atrakcje te również tutaj przyciągają morze turystów.

Ruiny etruskie Volterra

8. Elba

Wyspa u wybrzeży Toskanii, słynąca przede wszystkim z tego, iż więziony był na niej Napoleon. Elba jest świetnym miejscem na nadmorski wypoczynek. A dla ciekawych świata także pełna historii. Wyspa ma ją bowiem starszą niż Starożytny Rzym.

9. Riviera della Versilia

Toskańskie wybrzeże słynie z szerokich, piaszczystych plaż, tak odmiennych od niedalekiej i skalistej Ligurii. W miejscowościach takich jak Viareggio, Carrara, czy Camaior jest świetnie rozwinięta infrastruktura sprzyjająca morskim, a także słonecznym kąpielom.

Torre al Lago Puccini

10. Prowincja

Nie można odwiedzić Toskanii i nie powłóczyć się po jej bezdrożach, z dala od turystycznych atrakcji i oblegających ich tłumów. Rozsiane między wzgórzami wille, domki, winnice i oliwne gaje to właśnie to, co w Toskanii jest najlepsze. Warto po prostu usiąść między winoroślami z lampką wina i podumać o pięknie tego regionu.

Pola Toskanii


Mapa Toskanii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.