Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie jest krzywa?

Campo dei Miracoli w Pizie

Dlatego, że Włosi wymyślili sobie taką atrakcję turystyczną? Nie. Nikt w średniowieczu by na to nie wpadł. Nie wpadli też na to, że ziemia, na której zaczęli budować może się zapadać. Budowę rozpoczęto w 1174, no i nie dysponowano wtedy takimi technikami jak budowniczy mają dzisiaj. Szybki rzut oka, zła ocena, i kłopoty murowane. Efekt końcowy i skutki uboczne są dzisiaj podziwiane przez miliony turystów z całego świata i stały się symbolem całej Italii. Kto by się wtedy tego spodziewał?

Słynna krzywa wieża miała być tylko „dodatkiem” do pizańskiej katedry. Błąd architekta sprawił, że przyćmiła wszystkie budowle na Campo dei Miracoli. Gdyby coś takiego zdarzyło się dzisiaj, budowę by zamknięto, a na konstruktorów posypały by się kary. Ale ówcześni postanowili dokończyć. I chyba tylko Włosi wpadliby na to, że taką krzywą wieżę można wyprostować.

Prace z przerwami trwały około 300 lat, ale w końcu się udało. Dzwonnica na Polu Cudów została dokończona. Składa się z 8 kondygnacji, a w jej wnętrzu znajduje się spiralna klatka schodowa licząca 293 schody. Niestety, do XIX wieku odchyliła się aż o 4 metry i zapadała się nadal. Podjęto próbę jej ratowania, ale jeszcze bardziej pogorszono sytuację.

Krzywa Wieża w Pizie

Na początku lat 90-tych, odchylenie osiągnęło 5,5 m. Wtedy podjęto radykalne kroki i zamknięto wieżę dla turystów. Następnie ogromnymi stalowymi linami przymocowano budowlę do pobliskiego budynku i rozpoczęto montowanie ważącej 900 ton przeciwwagi. Co ciekawe, prace nadzorował Polak – Michał Jamiołkowski.

Po 12 latach udało się ukończyć ratowanie wieży i ponownie otworzono ją dla zwiedzających. Obecnie muszą oni mieć 18 euro aby wspiąć się na szczyt, z którego nie widać najważniejszej budowli w okolicy, czyli samej wieży. Więc odpuściłem 😉

Samo Campo dei Miracoli zrobiło na mnie niemałe wrażenie. Każda budowla z osobna, jak i całość są chyba jeszcze ładniejsze niż na zdjęciach. I gdyby nie morze turystów, byłoby naprawdę przyjemnie…

Baptysterium w Pizie

Piza i Campo dei Miracoli – Informacje praktyczne

Parkingi w Pizie

W okolicy znajduje się mnóstwo parkingów, na których można zostawić samochód i podejść na Campo dei Miracoli. Wszystkie są jednak płatne. Cena większości to 2 euro za godzinę.

Ceny w Pizie

Ceny wstępów do poszczególnych budynków na Campo dei Miracoli:
Krzywa Wieża – 18 euro
Baptysterium, Cmentarz Camposanto – osobno 5 euro, razem 7 euro
Katedra – wstęp wolny (tylko przy zakupie biletu wstępu do jednego z pozostałych zabytków)

Dojazd do Pizy

Do Pizy można łatwo i tanio dolecieć z Polski liniami Ryanair. Piza ma też dogodne połączenie kolejowe z Florencją. Do Campo dei Miracoli z dworca można dojść w ok. 20 min.

Wizyta na Campo dei Miracoli może być uciążliwa. Masa turystów deptająca nielegalnie trawnik (wysokie kary) i fotografująca się „podtrzymując” wieżę zniechęca. Dobrze jest się tam wybrać wcześnie rano, o ile to możliwe.

Cmentarz Camposanto w Pizie
Campo dei Miracoli w PizieDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.