Jak zwiedzać Pamukkale?

Pamukkale

Pośród żółtego, wysuszonego krajobrazu już z daleka widać tę niezwykłą osobliwość natury. Wygląda jak ośnieżona góra, a przecież jest prawie 40 stopni Celsjusza. To Pamukkale, Bawełniany Zamek. Jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Turcji.

Od wieków termalna woda wytrąca na zboczach węglan wapnia zostawiając biały osad. Ze względu na ukształtowanie powierzchni tworzą się tarasy, naturalne baseny termalne, które już w starożytności przyciągały ludzi swoimi uzdrowiskowymi mocami.

Grecy wznieśli tu miasto zwane Hierapolis, czyli Święte Miasto. Początki oczywiście były związane z wodami termalnymi i ich uzdrawiającymi właściwościami. W czasach rzymskich zyskało sławę wykraczającą poza granice imperium. Odwiedzało go wiele znakomitości z królową Kleopatrą na czele. Pozostałością po jej wizycie jest tutejszy Basen Kleopatry.

Pamukkale

Dzisiejsze Hierapolis to świetnie zachowane ruiny z amfiteatrem, łaźniami czy nieźle zachowaną nekropolią. Jednak to dla wapiennych tarasów ściąga do Pamukkale tysiące turystów. Aby nie zadeptano tego cudu natury, stworzono sztuczne baseny, a naturalne zamknięto dla zwiedzających. Buty natomiast należy zostawić u góry, przy wejściu.

Ponadto rząd turecki objął Pamukkale terenem parku narodowego, a w 1988 UNESCO wpisało miejsce na swoją listę światowego dziedzictwa.

Jak dojechać do Pamukkale?

Większość turystów dociera do Pamukkale czarterowymi autobusami organizowanymi przez biura podróży. Jest jedną z ciekawszych wycieczek fakultatywnych dla wczasowiczów odpoczywających na egejskim wybrzeżu Turcji. Jeżeli jesteście na wczasach i zastanawiacie się czy warto wydać parędziesiąt euro, wstać nad ranem i jechać parę godzin – tak – warto.

Na własną rękę dojechać jest dużo trudniej. Najprościej wypożyczyć samochód. Tureckie drogi są w całkiem niezłym stanie. Pociągiem lub autobusem musimy dotrzeć do miasta Denizli oddalonego od Pamukkale ok. 20 km. Z Izmiru autobusy wyjeżdżają co pół godziny. Autobusem dojedziemy także ze Stambułu, Antalyi lub z Kapadocji. Tańszy i szybszy jednak może okazać się pociąg. Za bilet zapłacimy już od 18 lir tureckich.

Z Denizli do Pamukkale dojedziemy minibusem. Często bez rozkładu co kilkanaście minut. Koszt przejazdu to ok. 5 TRY.

Pamukkale

Bilet wstępu do Pamukkale i Hierapolis

Bilet wstępu na tarasy wapienne oraz ruiny miasta Hierapolis jest łączony. Koszt to 20 TRY (ok. 26 zł). Kasy znajdują się przy wejściach. Najpewniej dotrzecie do Pamukkale bramą północną, do której dojeżdżają busy oraz wycieczki zorganizowane. Znajduje się tam też parking, za który trzeba będzie zapłacić podróżując samochodem. Przy parkingu znajdują się też sklepiki z pamiątkami. Pamiętajcie, żeby się targować.

Za atrakcje takie jak Basen Kleopatry czy Amfiteatr zapłacimy dodatkowo. Nie wiem jednak czy warto płacić za taplanie się w ciepłej wodzie z tysiącem innych turystów. Sami zobaczcie…

Hierapolis Clepoatra's Pool

Zwiedzanie Pamukkale

Na zwiedzanie Pamukkale i Hierapolis można poświęcić cały dzień. Jadąc z wycieczką dostaniecie zaledwie 2-3 godziny. Niewiele. Trzeba będzie wybrać: tarasy lub miasto. Jadąc na własną rękę warto pokusić się o nocleg w mieście. Wtedy czasu będzie pod dostatkiem.

Godziny otwarcia Pamukkale to 8:30 – 19:30.

Jak już wcześniej wspomniałem, aby wejść na tarasy należy zdjąć buty. Warto też mieć strój kąpielowy, by zażyć trochę kąpieli w uzdrawiających wodach i potaplać się w leczniczym mule. Koło basenu Kleopatry znajdują się przebieralnie oraz szatnia.

Samo zejście i wyjście tarasami zajmie przynajmniej godzinę. Zwiedzanie Hierapolis jeszcze dłużej. A jak chcemy się zrelaksować i odpocząć w wodach termalnych to z pewnością będzie potrzebny cały dzień.

Mapę całego miejsca znajdziecie tutaj.

No i spieszcie się zobaczyć Pamukkale, póki jeszcze w miarę niezadeptane…

Crowds in PamukkaleDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.